KoledzyPoFachu.pl

Tarcza do cięcia Norton 125×1

Tracza do cięcia 125x1
Ocena końcowa
4

Cena

Żywotność

Brak drgań

Szybkość

Precyzja

Tarcza do cięcia metalu Norton atrakcyjna pod względem ceny ciut drży ale ogólne wrażenie sprawia jako precyzyjna tarcza do cięcia metalu. Kultura pracy podczas cięcia pozwoliła na ucięcie 24 plastrów, co pozwala na zajęcie dobrego miejsca wśród pozostałych  tarcz.

Warunki testu

Wybrałem najbardziej popularny zestaw do testu tarcza do cięcia metalu. Szlifierka 125mm, 12 tysięcy obr/min, operator zawsze ten sam. Tarcz 110mm zupełnie nie opłaca się kupować – parę groszy różnicy, a użytecznej powierzchni tarczy o wiele mniej (o ile – to zależy od gabarytów samej szlifierki).

test tarcz do cięcia blog

Tak testuję:

 1. Tarczę zużywam na złamanym wiertle aż do osiągnięcia 124mm średnicy. Czy było więcej czy mniej niż 125, zapisuję w uwagach
 2. Tnę na plasterki półcalową rurę, której spory zapas nabyłem w tym celu na złomie. Zardzewiała równo na całej długości, ale bez betonu i innych „dodatków wagowych” w środku.
 3. tarcza do cięcia metalu jest testowana aż do osiągnięcia średnicy 110mm. To pozwoli na odcięcie jakiejś reprezentatywnej ilości plastrów.
 4. Składową całej oceny tarczy do cięcia metalu jest iloraz  sumy odciętych plastrów i ceny tarczy oraz  ocena spostrzeżeń: szybkości, drgań, precyzji i żywotności.  Ocena jest sprawiedliwa mimo zużycia tylko części tarczy, ponieważ ilość odciętych plasterków jest proporcjonalna do zużytej powierzchni tarczy i w teście „125 do 60mm” wyniki byłyby identyczne, a test zająłby masę czasu i rur. Wyższa ocena oznacza lepszą tarczę.
 5. Jest to urywek  globalnego testu tarcz. Cały test z znajdziesz pod TYM LINKIEM.

Lubisz artykuł? Udostępnij go znajomym!

O autorze

Doświadczony użytkownik narzędzi, szanowany user na wielu forach. Pomógł już niejednemu Koledze po Fachu. Konstruktor-motocyklista i eksperymentator. Autor i realizator nieustającego testu tarcz: http://grzegorski.net/wiki/doku.php?id=warsztat:testy:test_tarcz

5 komentarzy

 1. stef 14 maja 2013 at 09:03

  „Made in poland”? Siedzę trochę w branży, ale nie słyszałem o tej tarczy. musze jej poszukać… tylko gdzie ją dostanę…???

 2. c64club 27 maja 2013 at 10:41

  Zdjęcie się nie takie dodało jak trzeba, ale podobne. Tarcza do nabycia w Castoramie za niecałe 3 złote. najlepiej spojrzeć na test porównawczy

 3. Lechu 23 lipca 2014 at 10:04

  Hej. Fajne teścik. Przekrój głównych marek na rynku. Jedna uwaga. ściernice najlepiej ciąć do zużycia i podawać ilość pociętych elementów i przeliczyć to przez koszt. To dlatego że po zewnętrznej tarcza jest bardziej spieczona tzn. twardsza i mniej się zużywa. Jak dochodzisz do środka to robi się coraz bardziej miękka i wtedy dopiero widzisz czy się sypie. Więc najlepiej ciąć ją do ok. 85-90mm średnicy . 110 to trochę za mało.

 4. Marek 25 kwietnia 2016 at 09:38

  Trzeba pamietac o jednym ; kupujac polski produkt zysk zostaje w kraju , kupujac korporacyjny tak juz nie jest, zyski wedruja za granice !

 5. c64club 13 czerwca 2016 at 09:44

  Kupuję polskie produkty. Hovna nie kupuję, niezależnie gdzie zostało wyprodukowane.

Zostaw odpowiedź