KoledzyPoFachu.pl

Tarcza do cięcia Pentar 125×1

Tracza do cięcia PENTAR
Ocena końcowa
5

Cena

Żywotność

Brak drgań

Szybkość

Precyzja

REWELACJA! Stabilna, nie sypie, precyzyjna, nie chciała się skończyć. Tarcza do cięcia firmy Pentar jest zdecydowaną faworytką testu w stosunku ceny i ilości przecięć – aż 34 razy.

 

Warunki testu

Wybrałem najbardziej popularny zestaw do testu tarcza do cięcia metalu. Szlifierka 125mm, 12 tysięcy obr/min, operator zawsze ten sam. Tarcz 110mm zupełnie nie opłaca się kupować – parę groszy różnicy, a użytecznej powierzchni tarczy o wiele mniej (o ile – to zależy od gabarytów samej szlifierki).

test tarcz do cięcia blog

Tak testuję:

 1. Tarczę zużywam na złamanym wiertle aż do osiągnięcia 124mm średnicy. Czy było więcej czy mniej niż 125, zapisuję w uwagach
 2. Tnę na plasterki półcalową rurę, której spory zapas nabyłem w tym celu na złomie. Zardzewiała równo na całej długości, ale bez betonu i innych „dodatków wagowych” w środku.
 3. tarcza do cięcia metalu jest testowana aż do osiągnięcia średnicy 110mm. To pozwoli na odcięcie jakiejś reprezentatywnej ilości plastrów.
 4. Składową całej oceny tarczy do cięcia metalu jest iloraz sumy odciętych plastrów i ceny tarczy oraz ocena spostrzeżeń: szybkości, drgań, precyzji i żywotności. Ocena jest sprawiedliwa mimo zużycia tylko części tarczy, ponieważ ilość odciętych plasterków jest proporcjonalna do zużytej powierzchni tarczy i w teście „125 do 60mm” wyniki byłyby identyczne, a test zająłby masę czasu i rur. Wyższa ocena oznacza lepszą tarczę.
 5. Jest to urywek globalnego testu tarcz. Cały test z znajdziesz pod TYM LINKIEM.

 

 

Lubisz artykuł? Udostępnij go znajomym!

O autorze

Doświadczony użytkownik narzędzi, szanowany user na wielu forach. Pomógł już niejednemu Koledze po Fachu. Konstruktor-motocyklista i eksperymentator. Autor i realizator nieustającego testu tarcz: http://grzegorski.net/wiki/doku.php?id=warsztat:testy:test_tarcz

4 komentarze

 1. vValdi 10 czerwca 2013 at 12:41

  Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami na temat tarcz, jak sprawdzają się u Was 🙂

 2. mszaniak 20 czerwca 2013 at 12:33

  kiedys te tarcze byly kiepskie ale teraz gonia czolowke a chyba nawet dogonily bo ilosc ciec na profilu 10mm na 10 mm jest porownywalna z konkurencja a cena nizsza.

 3. poznaniak 13 września 2013 at 12:29

  kurcze namowiliscie mnie na te tarcze a ja nie moglem ich kupic w Poznaniu, wreszcie w fabryce poinformowano mnie po moim telefonie ze strony www gdzie mozna kupic , kupilem paczke 25 szt, tne i tne a z paczki nie ubywa, jestem mile zaskoczony i potwierdzam przeprowadzony test.

 4. czars 12 stycznia 2016 at 19:37

  Korzystałem z rożnych tarcz i pentar wyprzedza konkurentów w stosunku cena do jakości, nie sypie, nie bije, nie skacze, nie kruszy sie od byle szarpniecia czy zaciśnięcia co jest ważne tez ze względów bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać że zużycie zależy w bardzo dużym stopniu od sprzętu jeśli tniemy sprzętem wyrobionym niskiej jakości z dużymi luzami to tarcze pójdą szybciej do wymiany.
  Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź