
Cena

Żywotność

Brak drgań

Szybkość

Precyzja

Podczas pracy tarcza do cięcia metalu telepie się i grzeje materiał, „ciągnie” gorący wiór-grad, stosunkowo droga natomiast jakość w stosunku do ceny średnia. Tarcza Makita 125×1 zalicza test na 23 przecięcia.
Warunki testu
Wybrałem najbardziej popularny zestaw do testu tarcza do cięcia metalu. Szlifierka 125mm, 12 tysięcy obr/min, operator zawsze ten sam. Tarcz 110mm zupełnie nie opłaca się kupować – parę groszy różnicy, a użytecznej powierzchni tarczy o wiele mniej (o ile – to zależy od gabarytów samej szlifierki).
Tak testuję:
- Tarczę zużywam na złamanym wiertle aż do osiągnięcia 124mm średnicy. Czy było więcej czy mniej niż 125, zapisuję w uwagach
- Tnę na plasterki półcalową rurę, której spory zapas nabyłem w tym celu na złomie. Zardzewiała równo na całej długości, ale bez betonu i innych „dodatków wagowych” w środku.
- tarcza do cięcia metalu jest testowana aż do osiągnięcia średnicy 110mm. To pozwoli na odcięcie jakiejś reprezentatywnej ilości plastrów.
- Składową całej oceny tarczy do cięcia metalu jest iloraz sumy odciętych plastrów i ceny tarczy oraz ocena spostrzeżeń: szybkości, drgań, precyzji i żywotności. Ocena jest sprawiedliwa mimo zużycia tylko części tarczy, ponieważ ilość odciętych plasterków jest proporcjonalna do zużytej powierzchni tarczy i w teście „125 do 60mm” wyniki byłyby identyczne, a test zająłby masę czasu i rur. Wyższa ocena oznacza lepszą tarczę.
- Jest to urywek globalnego testu tarcz. Cały test z znajdziesz pod TYM LINKIEM.
Tej marki nie trzeba przedstawiać, elektronarzędzia tej firmy są starannie wykonane i sprawdzają się w użytkowaniu, czy podobnie jest z osprzętem, kto używał niech się wypowie 🙂