KoledzyPoFachu.pl

Tarcza do cięcia metalu 125×1 Pferd

Ocena końcowa
4

Cena

Żywotność

Brak drgań

Szybkość

Precyzja

 

Tarcza do cięcia metalu Pferd jest precyzyjna i stabilna, wręcz zegarmistrzowska, dość „agresywna”, wynik OK.   Wynik uciętych plastrów półcalowej rury 18, w relacji do ceny wychodzi średnio ekonomicznie.

 

Warunki testu

Wybrałem najbardziej popularny zestaw do testu tarcza do cięcia metalu. Szlifierka 125mm, 12 tysięcy obr/min, operator zawsze ten sam. Tarcz 110mm zupełnie nie opłaca się kupować – parę groszy różnicy, a użytecznej powierzchni tarczy o wiele mniej (o ile – to zależy od gabarytów samej szlifierki).

test tarcz do cięcia blog
Tak testuję:

 1. Tarczę zużywam na złamanym wiertle aż do osiągnięcia 124mm średnicy. Czy było więcej czy mniej niż 125, zapisuję w uwagach
 2. Tnę na plasterki półcalową rurę, której spory zapas nabyłem w tym celu na złomie. Zardzewiała równo na całej długości, ale bez betonu i innych „dodatków wagowych” w środku.
 3. tarcza do cięcia metalu jest testowana aż do osiągnięcia średnicy 110mm. To pozwoli na odcięcie jakiejś reprezentatywnej ilości plastrów.
 4. Składową całej oceny tarczy do cięcia metalu jest iloraz sumy odciętych plastrów i ceny tarczy oraz ocena spostrzeżeń: szybkości, drgań, precyzji i żywotności. Ocena jest sprawiedliwa mimo zużycia tylko części tarczy, ponieważ ilość odciętych plasterków jest proporcjonalna do zużytej powierzchni tarczy i w teście „125 do 60mm” wyniki byłyby identyczne, a test zająłby masę czasu i rur. Wyższa ocena oznacza lepszą tarczę.
 5. Jest to urywek globalnego testu tarcz. Cały test z znajdziesz pod TYM LINKIEM.

 

Lubisz artykuł? Udostępnij go znajomym!

O autorze

Doświadczony użytkownik narzędzi, szanowany user na wielu forach. Pomógł już niejednemu Koledze po Fachu. Konstruktor-motocyklista i eksperymentator. Autor i realizator nieustającego testu tarcz: http://grzegorski.net/wiki/doku.php?id=warsztat:testy:test_tarcz

2 komentarze

 1. vValdi 10 czerwca 2013 at 12:43

  Bardzo popularna tarcza, zbiera dobre oceny. Może ktoś podzieli się swoją opinią na jej temat 🙂

 2. spawalnik 6 marca 2014 at 10:17

  A cena?

Zostaw odpowiedź