KoledzyPoFachu.pl

Tracza do cięcia metalu 125×1 Klingspor

Ocena końcowa
4

Cena

Żywotność

Brak drgań

Szybkość

Precyzja

Tarcza śmierdzi rumem 🙂 zachowuje się podczas pracy dobrze. Relacja jakości do ceny równie dobra, podczas testów ucięła 26 plastrów półcalowej rury, co w rankingu plasuje je wysoko.

 

Warunki testu

Wybrałem najbardziej popularny zestaw do testu tarcza do cięcia metalu. Szlifierka 125mm, 12 tysięcy obr/min, operator zawsze ten sam. Tarcz 110mm zupełnie nie opłaca się kupować – parę groszy różnicy, a użytecznej powierzchni tarczy o wiele mniej (o ile – to zależy od gabarytów samej szlifierki).

test tarcz do cięcia blog
Tak testuję:

  1. Tarczę zużywam na złamanym wiertle aż do osiągnięcia 124mm średnicy. Czy było więcej czy mniej niż 125, zapisuję w uwagach
  2. Tnę na plasterki półcalową rurę, której spory zapas nabyłem w tym celu na złomie. Zardzewiała równo na całej długości, ale bez betonu i innych „dodatków wagowych” w środku.
  3. tarcza do cięcia metalu jest testowana aż do osiągnięcia średnicy 110mm. To pozwoli na odcięcie jakiejś reprezentatywnej ilości plastrów.
  4. Składową całej oceny tarczy do cięcia metalu jest iloraz sumy odciętych plastrów i ceny tarczy oraz ocena spostrzeżeń: szybkości, drgań, precyzji i żywotności. Ocena jest sprawiedliwa mimo zużycia tylko części tarczy, ponieważ ilość odciętych plasterków jest proporcjonalna do zużytej powierzchni tarczy i w teście „125 do 60mm” wyniki byłyby identyczne, a test zająłby masę czasu i rur. Wyższa ocena oznacza lepszą tarczę.
  5. Jest to urywek globalnego testu tarcz. Cały test z znajdziesz pod TYM LINKIEM.

 

Lubisz artykuł? Udostępnij go znajomym!

O autorze

Doświadczony użytkownik narzędzi, szanowany user na wielu forach. Pomógł już niejednemu Koledze po Fachu. Konstruktor-motocyklista i eksperymentator. Autor i realizator nieustającego testu tarcz: http://grzegorski.net/wiki/doku.php?id=warsztat:testy:test_tarcz

2 komentarze

  1. boogi 13 maja 2013 at 11:30

    Chyba najbardziej typowa tarcza jaką znam.
    Wynik jak najbardziej ok, „tarcza śmierdzi rumem” – nie zauważyłem 🙂 może taki egzemplarz trafiliście

  2. vValdi 21 czerwca 2013 at 13:01

    Dokładnie, tarcza znana i sprawdzona, może się u kogoś sprawdza bardziej, lub mniej ale może to mieć również związek z zadaniem któremu się ją poddaje inaczej będzie się zachowywać przy cięciu profili i inaczej tnąc blachę. Test pokazuje tarcze w identycznych warunkach.

Zostaw odpowiedź