KoledzyPoFachu.pl

Jakie wiertła polecacie? Rodzaje wierteł do metalu.

Czy warto jest kupować komplety wierteł czy raczej dobrać odpowiednie średnice na sztuki? Zależy to oczywiście od rodzaju prac do wykonania. Przy dużej powtarzalności raczej zużywa się kilka średnic nie cały komplet z kolei przy mniejszych seriach warto mieć pełny przedział. Warto jednak przyjrzeć się rodzajom wierteł zanim podejmiemy decyzję o zakupie jakichkolwiek.

drill

Podstawą podziału jest kształt chwytu wiertła do metalu ( stożkowy, walcowy), rodzaj materiału części roboczej ( ze stali narzędziowej, ze stali szybkotnącej, z domieszką kobaltu, czy wykonane z węglików spiekanych). Następnie rodzaj obrabianego materiału ( do żeliwa i stali, aluminium, miedzi itp.) jak i miejsce pracy (wiertła ogólnego przeznaczenia oraz wiertła do pracy na rewolwerówkach i automatach. Ponadto wiertła różnią się również sposobem wykonania ( wiertła wykonane metodą walcowania, szlifowania, oraz frezowania).  Po sprecyzowaniu odpowiednich parametrów naszych wierteł możemy przyjrzeć się tabeli doboru, aby sprawdzić zalecenia producenta do stosowania w odpowiednich warunkach z chłodzeniem czy bez, zastanowić się czy może warto zastosować wiertło z dodatkową powłoką.

 

Popularnym rozwiązaniem ze względu na szerokie spektrum zastosowań są wiertła kobaltowe, z reguły bardziej odporne na tępienie dzięki domieszce kobaltu „CO” w zależności od producenta tj. ok 5% na całej powierzchni roboczej.

Podsumowanie:

Klasyfikując wiertła do metalu ze względu ich wykonania możemy ustawić je w kolejności (od najsłabszego do najlepszego).

Szlifowane – Walcowane – Frezowane

ze względu na materiał z jakiego są wykonane; (od najsłabszego do najlepszego):

HSS – HSSCo Kobaltowe – Węglikowe

 

Poniżej tabela doboru wierteł wg. Producenta  firmy Baildon.

TabeledoboruwiertelWIERTLABAILDON

Lubisz artykuł? Udostępnij go znajomym!

O autorze

Bloger - Kolega po Fachu. "Wys­tar­czy, że weźmiesz ze sobą za­pał, ener­gię i mnóstwo dob­rych chęci.. I po­magaj, bo tak wielu jest Kolegów w potrzebie, tak jak kiedyś Ty..."

3 komentarze

  1. Marcin 23 grudnia 2013 at 16:20

    Obawiam się, że kolejność powinna być odwrotna. Frezuje się „byle jakie” wiertła – szlifuje najlepsze (węglik, HSS). Nie bardzo jest możliwość frezowania HSS-u w stanie ulepszonym, zresztą siły przy frezowaniu połamały by wiertło przy próbie frezowania rowka.
    Frezuje się wiertła lutowane – gdyż korpus nie musi być wykonany z HSS.
    Co z wirtłami bezścinowymi?

    • vValdi 9 stycznia 2014 at 11:18

      Istotnie kolejność mogła by się zmienić, jednak wydaje mi się że powinno być walcowane – frezowane – szlifowane. W tabeli doboru wierteł po parametrach widać, że w tych samych grupach materiałowych przy różnych wiertłach rosną prędkości i posuwy. Natomiast co do frezowania to tą techniką są dla przykładu wykonywane wszytskie wiertła ze stożkiem powyżej 32mm, mniejsze wymiennie przez walcowanie i szlifowanie.

  2. yoMi 22 kwietnia 2016 at 16:45

    jeśli chodzi o metal, to od lat używam głównie wierteł, szlifowanych, kobaltowych. Od lat zaopatruję się w muntech24. Wiertła takie są odporne na wysoką temperaturę i można ich używać przy wysokich obrotach – dlatego praca idzie w miarę szybko.

Zostaw odpowiedź